Яндекс.Метрика

Следующий турнир по минифутболу мусульман Поволжья пройдет в Мордовии

12 марта, 2012
Ассаляму алейкум, братья и сестры!

Islam73.ru спешит рассказать вам об итогах долгожданного турнира по минифутболу «Кубок мусульман Поволжья».

Этот турнир начал свою историю в прошлом году в Республике Мордовия, в котором первое место одержала ульяновская команда. Эта победа принесла кубок в наш город, благодаря чему в субботу, 10 марта, в универсальном спорткомплексе «Новое поколение» прошел 2-ой ежегодный турнир по минифутболу среди мусульман Поволжья.

Количество команд-участников превзошло цифру 2011 года в два раза! Соревновалось 12 команд: три команды из Ульяновска; Саранск (Мордовия), Белозерье (Мордовия); четыре из Татарстана – Казань, Чистополь, Нижнекамск, Камские Поляны; Самара; Саратов; Средняя Елюзань (Пензенская область).

В официальном открытии турнира приняли участие: заместитель муфтия Центрального Духовного управления мусульман Ульяновской Области Рустам-хазрат, председатель мечети п.Вырыпаевка Хайруллов Жемель, представитель Совета муфтиев России в Поволжье и основатель турнира Рашит-хазрат Халиков, заместитель муфтия Саратовской области Фаниль хазрат Бибарсов, имам-хатыб из Пензенской области Руфат-хазрат Аббузаров, председатель общественного благотворительного фонда «Радуга» Рашид-хазрат Куряев , директор спорткомплекса «Новое поколение» Чередов Александр Михайлович, директор департамента физической культуры и спорта Лазарев Владимир Николаевич. Они поблагодарили участников соревнований за вклад в развитие здорового образа жизни и пожелали успешной и красивой игры.

Все команды были распределены в четыре группы. И по итогам групповых игр 4 сильнейшие команды выходили в ½ финала.

Самой продолжительной по времени была игра команд Средней Елюзани (Пензенская область) и Чистополя (Татарстан). Основное время закончилось со счетом 2:2. И борьба за выход из ½ решилась в серии послематчевых пенальти: хладнокровность вратаря команды Средней Елюзани помогла закончить матч по пенальти со счетом 4:3.

В борьбе за 3 место команда Чистополя обыграла команду Самары, видимо усталость самарцев, накопившаяся к концу турнира, сказалась на игре и на результате встречи.

Судьба кубка решалась в матче команды Средней Елюзани (Пензенская область) против команды Белозерье (Мордовия). На протяжении турнира обе команды показывали техничную игру и было интересно наблюдать за этим поединком. В 1-ом тайме командой Белозерье было забито 2 безответных мяча. Команда Пензенской области в начале второго тайма пытается догнать противников, забивая 1 мяч. Но спокойствие белозерцев сыграло свою роль. Итог матча 3:1 и кубок уезжает в Мордовию село Белозерье.

Безусловно, все команды показали интересную и достойную игру. За что можно поблагодарить все команды, участвовавшие в турнире.

В итоге призовые места распределились следующим образом:
3-е место заняла команда из г. Чистополь, обыграв команду Самары со счетом 4:1
2-е место досталось команде из Средней Елюзани.
1-е место и переходящий кубок заслуженно завоевала команда из Белозерья, пройдя беспроигрышно все игры.

Также Мордовия завоевала право провести, третий по счету, ежегодный турнир по минифутболу «Кубок мусульман Поволжья».

На наш взгляд, основная цель этого мероприятия была достигнута, а именно знакомство и объединение мусульман, пропаганда здорового образа жизни.

Представитель Совета муфтиев России в Поволжье и основатель этого турнира Рашит-хазрат Халиков поблагодарил организатора турнира — Центральное Духовное управление мусульман Ульяновской Области в лице муфтия Мухаммада хазрата Байбикова, за высокий уровень подготовки и проведения первенства.

 http://islam73.ru/?id=417

10 марта 2012 в универсальном спортивном комплексе «Новое поколение» прошел турнир по мини-футболу «Кубок Мусульман Поволжья-2012», на котором в качестве зрителей присутствовали представители уммы мечети «Махалля №1» г. Ульяновска.

Альхамдулиллях, турнир с каждым годом становится все более популярным!!! В этот солнечный субботний день в борьбе за переходящий кубок сошлись 12 команд: две команды из республики Мордовии, по одной от Казани, Чистополя, Самары, Саратова, Камских полян, Пензы, и Нижнекамска, а также три команды из Ульяновска (наш город представляли команды Вырыпаевской и Новгородской мечетей, а также команда татарского молодежного центра).

На групповом этапе у каждой команды было по два матча, чтобы показать уровень своей игры, и в первых трех группах лидеры сразу проявили себя, выиграв оба эти свои матча. Это команды из Самары, Пензы и первая команда Мордовии.

К сожаленью, но ульяновских команд в их числе не было – ни одна из наших команд не смогла сразу включиться в борьбу, дружно проиграв свои первые матчи. А это означало, что для того, чтобы выйти в полуфинал, надо было уже не просто самим выигрывать с крупным счетом во втором матче, но и надеяться, что другой матч в группе также закончится победой проигравшей в своем первом матче командой. Увы, но чуда не произошло…

Но стоит отметить, что хозяева турнира не ударили в грязь лицом и два из трех вторых матчей выиграли.

 Самая захватывающая борьба развернулась в группе D, где все три команды одержали по одной победе, и итоговое место определялось по разнице забитых и пропущенных мячей, которая была лучшей у братьев-мусульман, представлявших Чистополь.

Турнирная таблица
Таким образом, согласно регламента в первом полуфинале сошлись команды из Самары и Мордовии, а во втором – Пензы и Чистополя.

Матч команд из Самарской области и Республики Мордовия обещал быть интересным, так как в групповом этапе от обеих команд мы видели зрелищную атакующую игру со множеством голов. Он таким и стал. Правда, футболистам из Мордовии удалось закрыть великолепно играющего статного защитника самарцев, который своими постоянными подключениями в первых матчах заставлял капитулировать игроков соперников, что нередко приводило к голу. Для того, чтобы перестроиться по ходу матча братьям мусульманам из Самары не хватило времени, а будущие чемпионы не упустили свои возможности, о чем свидетельствует итоговый счет 1:4 в пользу первой команды Мордовии.

Во втором полуфинале встретились не такие результативные по итогам групповых матчей команды, но футбол от этого менее зрелищным, как оказалось, не стал! Зрители, заполнившие трибуны, были вознаграждены полным накала матчем с «качелями» то в одну, то в другую стороны, что в итоге  привело к драматичной развязке (называемой многими футбольной лотерей), — послематчевым пенальти, в которых нервы крепче оказались у парней из Пензы. Надо заметить, что братья мусульмане из Пензы продемонстрировали отличные «бойцовские» качества, борясь за каждый мяч до последнего в каждом матче, за что в первых трех своих матчах и были вознаграждены Всевышним победами.

В матче за 3-е место более расстроенными непопаданием в финал оказались самарские футболисты, так и не задействовавшие в этом матче все свои возможности. Братья мусульмане из Чистополя же наоборот собрались и показали, несмотря на тяжесть прошедшего дня, красивую комбинационную игру, что привело в итоге к закономерному результату: 4:1 и бронзовые медали уезжают в Чистополь.

Так незаметно и подошел кульминационный момент всего столь насыщенного дня – финал турнира.

Резулътаты игрИ тут сказались сразу несколько факторов в пользу Мордовии: более длинная скамейка запасных и менее напряженная как в эмоциональном, так и в физическом плане полуфинальная игра. В середине первого тайма футболистам мордовской команды удалось с разницей в полминуты забить два гола, причем 2ой из них пензенская команда из  привезла себе на пустом месте, не разобравшись при розыгрыше мяча в центре поля после 1го гола. Но отдадим должное парням из Елюзани – они и тут бились до последнего, превозмогая накопленную усталость, сумели вскоре сократить отрыв до 1-го мяча. Однако в концовке матча были пойманы на контратаке и пропустили третий мяч, после которого уже всем все стало понятно: Первая команда «Белозерье» (Мордовии) – ЧЕМПИОН!
После матча состоялось торжественное награждение команд, в котором ни одна команда-участница не была забыта!

Команду Мордовии «Белозерье»,  команда Пензенской области представляли братья мусульмане из села Средняя Елюзань.

«Идел буе мөселманнары кубогы — «Өмет» газетасы, №13(1159) 

Бисмиллаһир-рахманир-рахим! Эссәламегалэйкүм вә рәхмә- туллаһ вэ бәрэкэтүһ! 10 март көнне Ульяновск шәһәрендә Идел буе төбәкләре мөселманнары арасында мини- футбол буенча II иче турнир гөрләп узды. Ярышларда Мордовия һәм Татарстан республикалары, Ульяновск, Самара, Пенза һәм Саратов өлкәләре вәкилләре — барлыгы 12 команда катнашты. Әлеге мөһим спорт чарасы Ульяновск өлкәсе мөселманнарынын Үзәк диния нәзарәте (ЦДУМ УО) (җитәкчесе — мөфти Мөхәммэд хәзрәт Байбиков) активистлары тарафыннан оештырылган иде.

Идел буе мөселманнары мини-футбол буенча ярышлар беренче тапкыр 2011 елда Мордовиядә үткәрелгән иде. Узган ел белән чагыштырганда, быел бәйгедә катнашучылар саны ике мәртәбә күбрәк булып чыкты. Мәсәлән, Мордовия, Татарстан һәм Ульяновск төбәкләреннән икешәр- өчәр команда катнашты. Өстәвенә, турнирны оештыручылар кагый-дәләрне дә үзгәрттеләр. Әйтик, футбол уйнарга теләүче егетләрнен ислам диненә, шәригать канун-нарына буйсынып яшәве, шул исәптән биш вакыт намазны кал-дырмаулары бәйгедә катнашу хокукы бирүче төп шарт һәм таләп булып исәпләнде.

Турнирда катнашучыларнын бер өлеше — 100дән артык кеше Ульяновскига 9 мартта ук килеп төштеләр. Аларны барысын да Вырыпаевка бистәсе мәчетендә кич кундыру чарасын күрдек. Ә калган командаларны иртәнге якта каршы алдык. Мәчеттә бергәләп иртәнгеашны ашаганнан сон, футболчы егетләребез Засвияжье районында урнашкан «Новое поколение» физкультура-сәламәтләндерү комплексына юл тоттылар. Биредә Казан, Түбән Кама, Чистай, Кама Аланы, Самара, Саратов, Саранск, Ульяновск шәһәрләреннән һәм Урта Әләзән, Аккүл авылларыннан килгән командаларны ин әүвәл уеннар расписаниесе белән таныштырдык.

«Идел буе мөселманнары ку-богыма мини-футбол буенча турнирны ачу тантанасында хөрмәтле кунаклар — Россия Мөф-тиләр шурасы рәисе урынбасары Рәшид хәзрәт Халиков, Ульяновск өлкәсе мөселманнарынын Үзәк диния нәзарәте мөфтиенен урынбасары, Чынлы поселогы мәчете имам-хатыйбы Рөстәм хәзрәт Хөснетдинов, Ульяновск өлкәсенен физик культура һәм спорт буенча департаменты директоры Владимир Николаевич Лазарев, Саратов өлкәсе мөфтиенен урынбасары Фәнил хәзрәт Бибарсов, Пенза өлкәсенен «Салават күпере» («Радуга») иҗтимагый хәйрия фонды рәисе Рәшид хәзрәт Курәев, Вырыпаевка бистәсе мәчете имам-хатыйбы Вильдан хәзрәт, Пенза өлкәсеннән имам-хатыйб Рифат хәзрәт Абузәров катнаштылар.

Турнирны, әлбәттә инде, Корьән-Кәримнән сүрә уку белән башлап җибәрдек. Сүрәне Вырыпаевка мәчете мөгаллиме, Коръән-хафиз Әсәдулла хәзрәт яңгыратты. Зур, иркен залдагы акустика гаҗәеп монлы тавышны еракларга таратты — Коръән аһәне һәркайсыбызнын калебенә, күнел төпкелләренә үтеп кергәндер, мөгаен. Әйтерсен лә, әлеге зал азан әйтү һәм Коръән уку өчен махсус җайлаштырылган. Ә турнирда катнашучыларны беренче булып Рәшид хәзрәт Халиков сәламләде. Ул бәйгедә үзләрен сынал карарга ниятләгән командаларга уңышлар юлдаш булуын теләде. Владимир Николаевич Лазарев исә Ульяновск өлкәсе губернаторы Сергей Иванович Морозовнын кайнар тәбрик сүзләрен ирештерде. ди

— Шундый зур әһәмияткә ия булган спорт чаралары безнен төбәктә ешрак, даими рәвештә үткәрелсен иде. Әлеге очышулар мөселман халкының абруй- дәрәҗәсен, авторитетын күтәрүгә булышлык итә, Ульяновск өлкәсе яшьләрендә спортка карата мәхәббәт уята, егет-кызларнын рухын ныгыта, ихтыяр көче тәрбияли,- диде өлкә департаменты җитәкчесе.

Төбәкара футбол турнирын оештыручы мөхтәрәм дин әһелебез — Ульяновск өлкәсе мөселманнарының Үзәк диния нәзарәте мөфтие Мөхәммәд хәзрәт Байбиков исеменнән аның урынбасары Рөстәм хәзрәт Хөснетдинов чыгыш ясады. Ул дин кардәшләребезгә турнирда катнашулары өчен чиксез рәхмәтен бедцереп, әлеге бәйгенең мөселман халкы тормышындагы әһәмияте турында сөйләде.

— Мини-футбол буенча турнир илебезнең төрле регионнарында көн күрүче мөселманнарның бердәмлеген, дуслык һәм туганлык мөнәсәбәтләрен ныгытуга, сәламәт яшәү рәвешен киңрәк җәелдерүгә, аны халык арасында пропагандалау, хезмәт итә. Хәзер без,мөселманнар тормышта, шул исәптән I спортта да зур ак¬тивлык күрсәтәләр, дип авыз тутырыл әйтә алабыз. Ә ярышта, һичшиксез, иң лаеклы һәм көчле команда жинәргә тиеш,- диде Рөстәм хәзрәт.

Пенза өлкәсе (Урта Әләзән авылы җыелма командасы) һәм Татарстан Республикасы (Түбән Кама мәчете вәкилләре) командалары арасындагы уен белән турнирга старт бирелде. Зур әзерлек белән килгән командалар көн дәвамында финал уеннарга чыгу хокукы өчен көрәштеләр. Кызганычка каршы, Ульяновск өлкәсе командалары быел бәйгенен финал өлешенә үтә алмадылар. Монын сәбәбе дә билгеле — турнирга күпкә көчлерәк, ягъни бик тә лаеклы көндәшләр килгән иде. Алар бәйгене гаҗәеп дәрәҗәдә мавыктыргыч һәм күңелле итеп үткәрү мөмкинлеге тудырдылар. Көндезге сәгать бердә спортчылар һәм тамашачылар — җәмгысе 200дән артык кеше өйлә намазын укыдылар. «Новое поколение» спорт комплексында җәмәгать намазы әле беренче тапкыр гына укылгандыр, мөгаен. Әлеге мәһабәт бинада киләчәктә дә мөселман кардәшләребез белән очрашырга, ярышлар уздырырга насыйп итсен иде.

Ниһаять, мини-футбол буенча турнирның нәтиҗәләрен игълан итү вакыты да килеп җитте. Финалга бик тә лаеклы рәвештә, ягъни оста чыгыш ясаган футболчы егетләребез — Мордовиянең Аккүл авылы һәм Пенза өлкәсенең Урта Эләзән авылы командалары чыктылар. Ә җиңүче итеп Аккүл (Белозерье) авылы футболчылары танылды. Димәк, 2013 елда өченче турнир Мордовия республикасы җирендә узачак.

Вырыпаевка бистәсе мәчете рәисе Җәмил Хайруллов турнирны оештыручыларның берсе буларак, ярышта катнашучыларга истәлекле призлар һәм грамоталар тапшырды, ә финал өлешенә чыгучыларны I медальләр белән шатландырды. Турнирның чемпионы — Аккүл авылы җыелма командасы җитәкчесе Россия Мөфтиләр шурасы рәисе урынбасары Рәшид хәзрәт Халиков кулыннан «Идел буе мөселманнары кубогы»н алу бәхетенә иреште.

— Бүгенге турнир төрле төбәкләрдә яшәүче мөселман кардәшләребез белән күрешү, рәхәтләнеп аралашу мөмкинлеге бирде. Киләсе елларда ярышларның географиясен киңәйтү — Идел буе федераль округына кергән барлык өлкә-республикаларның (14 субъект) футбол командаларын көтеп калабыз. Шулай ук бәйгеиен сыйфатын яхшырту остенлә дә эшләргә ниятлибез,- диде Рәшид хәзрәт.

Турнир тәмамланганнан сон, барлык командаларны да (200дәи артык кеше) Вырыпаевка мәчетенә, мөселман кардәшебезнен улы дөньяга килүе унаеннан оештырылган акика мәҗлесенә чакырдык.

Мәчетнен рәисе Җәмил Хайруллов мәхәллә җитәкчелеге исеменнән гаилә башлыгын улы тууы унаеннан котлады һәм киләчәктә газиз баласында мөселман кешесенә хас ин әйбәт сыйфатларны тәрбияләвен теләде. Улыгыз эти-әнисе һәм саф вә пакь динебез өчен терәк, таяныч булып үссен иде, диде ул. Ә мәчетсбезнен имам-хатыйбы Вильдан хәзрәт тәбрик сүзләрен ирештереп, Аллаһы Раббыбызнын рәхимле һәм шәфкатьле булуы хакында тирән эчтәлекле вәгазь сөйләде. Рәшид хәзрәт Хзликов та бәхетле ата-анага ихлас котлауларын җиткереп, турнирны оештыручыларга рәхмәтләрен юллады, бәйгегә югары бәя бирде. Бүгенге ярышлар турнирны киләсе елларда оештыручылар өчен, чын мәгънәсендә, үрнәк булып торачак, диде ул. Җәмил Хайруллов, үз чиратында, мәхәллә яшьләренең турнирны оештыруда һәм үткәрүдә актив, теләп катнашулары турында сөйләде.

— Бүгенге тантана, шатлыклы очрашуыбыз — уртак казанышыбыз. Шуңа күрә дә изге эштә катнашкан барлык мөэмин-мөселманнарга да ихлас йөрәктән рәхмәт юллыйм. Кунакчыллык күрсәтү — мөселман кешесенең күркәм сыйфат-ларыннан берсе. Безнең мәхәллә халкы моны бик тә яхшы аңлый. Ә киләчәктә безгә турнир кыса-ларында гына түгел, ял итү һәм лекцияләр тыңлау вакытында, спорт һәм бизнес буенча да очрашырга мөмкин,- диде ул.

Мәҗлес төгәлләнгәч, кунаклар ачык йөз белән, җылы итеп каршы алган өчен Вырыпаевка мәчете җитәкчеләренә рәхмәтләрен әйтеп, ерак юлга җыена башладылар. Аллаһы Раббыбыз шундый очрашуларны ешрак оештырырга насыйп итсен иде. Аллаһы Тәгалә әлеге спорт чарасын мөселманнар арасындагы элемтәләрне һәм ислам дине үсешендәге традицияләрне ныгытуга юнәлдерелгән изге, игелекле гамәл сыйфатында кабул итсен иде. Әлеге ярышлар елдан — ел киңәя барып, Идел буе төбәгеннән Гомумроссия дәрәҗәсенә күтәрелсен, спорт традицияләре үсешенә сизелерлек өлеш кертсен һәм мөмкин кадәр күбрәк мөселман яшьләрен, халыкны җәлеп итсен иде. Шундый очрашулар мөселманнарның социаль-сәяси мәсьәләләрдә генә түгел, спорт мәйданчыкларыңда да активлык күрсәтүе үрнәгенә әверелсен иде. Бездә Россиядәге ислам диненең ышанычлы таянычы булырлык тәкъвалы яшьләр бар. Алар — туган илебезнең, газиз Ватаныбызның чын патриотлары, һәм алар безнең уртак йортыбыз язмышына һич тә битараф түгелләр.

Җәмил ХӘЙРУЛЛОВ, Вырыпаевка бистәсе мәчете рәисе.

Новости оперативно узнаем в нашем телеграм-канале.